Amint beköszöntenek a hidegebb hónapok, az influenza és megfázás rendszerint felüti a fejét a közösségekben. Környezetünkben sok a náthás, köhögő ember, ezáltal fokozottabb a veszély, hogy mi is elkapjuk a betegséget. Megfelelő óvintézkedésekkel azonban egészségesen is átvészelhetjük az influenzaszezont.
Mit kell tennünk annak érdekében, hogy elkerüljük a vírusos megbetegedéseket?
Legfontosabb, hogy gondoskodjunk a napi rendszeres D-vitamin bevitelről. A D-vitamin fokozza a szervezet kórokozók elleni védekezését. Vizsgálatok kimutatták, hogy azon gyermekek körében, akik nagy dózisú D-vitamint kaptak, harmadásra csökkent a megbetegedések aránya. Amennyiben a teljes népesség D-vitamin ellátottsága elérné a normális szintet, akár 90%-kal csökkenhetne az influenzás megbetegedések száma.
Ugyancsak gyermekek között végzett vizsgálatok szerint a cink is hozzájárul az influenzás megbetegedések elkerüléséhez. Napi 10-15 mg cink bevitele esetén mérséklődtek a megfázásos tünetek, csökkent az iskolai hiányzások száma, és ritkább esetben volt szükség antibiotikum kúrára. Kutatások szerint, a C-vitaminnal kiegészített cinkpótlás rövidíteni tudta a betegség lefolyását és enyhítette a tüneteket.
Ennek oka, hogy a C-vitamin fokozza, a cinkhiány pedig csökkenti az immunsejtek működését. A vizsgálatokat ugyan gyermekek körében végezték, de megállapítások szerint, felnőtt személyek esetében is hasonló eredményekre számíthatunk.
A probiotikumok rendszeres bevitele essetén mérsékelhetjük a felsőlégúti fertőzések kockázatát, a fertőzések lefolyásának időtartamát, az antibiotikum fogyasztásának szükségességét, valamint az iskolai hiányzások számát. Egy 2015-ben megismételt vizsgálat eredményei megerősítették a korábbi vizsgálati eredményeket.
A feketebodza laboratóriumi és klinikai vizsgálatok szerint is hatékony segítséget nyújthat az influenzás fertőzések ellen. A feketebodza bizonyos vegyületei képesek semlegesíteni az influenza A- és B-vírusnak, illetve a herpeszvírusnak a felszínén található részeit, amelyeknek szerepet játszanak a sejtek megfertőzésében.
Klinikai vizsgálatok szerint a fertőzés első 48 órájában elfogyasztott feketebodza-kivonat képes megakadályozni a vírus szaporodását. Egy vizsgálatban kezdeti influenzás tünetekkel rendelkező személyeket – akik laboratóriumilag igazoltan influenza B-vírussal fertőzöttek voltak -, osztottak két csoportba. Az egyik csoport tagjai placebót kaptak, a többiek a feketebodza-kivonatot.
A feketebodzát kapó csoportban a betegek túlnyomó többségének a tünetei 2 nap eltelte után lényegesen javultak, míg a 3 nap után a csoport tagjainak több mint 3/4 részénél már nem jelentkeztek tünetek. Ugyanakkor a placebot kapó csoport tagjai közül 5 nap után is csupán a betegek nem egészen fele mutatott javulást.
Védekezhetünk tehát az influenza ellen természetes módon is, ügyeljünk azonban a higiéniára is! Próbálj ki Te is feketebodza kivonatot tartalmazó készítményeket, melyekkel hatékonyan védekezhetsz a kórokozók ellen!
Forrás:
calivita.hu