A természet számos gyógynövényt kínál számunkra, melyekkel idegrendszerünket megnyugtathatjuk vagy felfrissíthetjük. A Rhodiola rosea L. az egyike a legnépszerűbb, stressz kezelésére használt adaptogén növényeknek (lásd dőlt betűs írásunkat).
A gyógynövény története a tradicionális gyógyászatban évszázadokra tekint vissza. A tibeti orvosok általános erősítőszerként és az életerő esszenciájaként tartották számon, ami a magaslati betegségre is megoldást jelenthet.
A mongol orvosok a tuberkulózisra írták fel orvosságként, míg Kínában vértisztító és vérkeringést serkentő hatása miatt használták. Az ázsiai népek írásos emlékei nem egyszer említik ezt a növényt, melynek gyökeréből teát főztek, és úgy tartották, hogy aki ezt naponta issza, az 100 évig fog élni.
A múlt század óta az adaptogén hatás tudományosan is bizonyított. A növény aktív hatóanyagai pozitív hatással vannak a központi idegrendszerre, ennek köszönhetően a koncentrálóképesség, a szellemi és fizikai teljesítmény nőhet.
Segítséget nyújthat a tanulásban, sportban, csökkenti a mentális fáradtságot és hozzájárulhat a jobb általános közérzethez. Javítja a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességét, enyhíti a stresszt és a feszült életmód okozta tüneteket.
Az olasz University of Camerino állatkísérletei például megerősítették, hogy a gyógynövénykivonat egyszeri adása csökkenti az akut stresszt.*
A litván Kaunas University of Medicine kutatásai szerint hatékony lehet általános gyengeséggel járó állapotokban, és növeli a sejtek és szervek általános ellenállását a káros külső hatások ellen. Jó hatással lehet a szív- és érrendszerre olyan problémák esetén, mint pl. a szívritmuszavar, stressz. Egyes adatok szerint a Rhodiola rosea készítmények megállíthatják a rosszindulatú daganatok növekedését és áttételek képződését a májban.**
Érdemes tehát segítségül hívni a természetet, ha úgy érzed, hogy idegrendszerednek és testednek szüksége van a gyengéd, kiegyensúlyozott támogatásra!
Adaptogén? – Az ugye az adapter rokona?
És valóban! Ahogy az elektromos cikkek (pl. lámpák, számítógépek stb.) számára egy adapter (átalakító) adagolja azt a pontosan megfelelő és szükséges áramot, amire szükség van a hibátlan működéshez, úgy az adaptogén növények pontosan olyan mennyiségben hasznosulnak, amennyire szervezetünknek szükségük van rá. Se több, se kevesebb! Ennek a nagyszerű tulajdonságnak köszönhetően ezek a növények – a gyógyszerekkel ellentétben – nem okoznak függőséget, mellékhatásuk nem ismert, gyengéden együttműködnek szervezetünkkel, és hatásuk akkor is folytatódik, ha hosszú távon használjuk őket.
(Legismertebbek: fokhagyma, petrezselyem, Rhodiola rosea.)
* Forrás: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18515456
** Forrás: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15252224