A sokoldalú cink hatásai

cink hatásai

Egy elismert, tudományos ismeretterjesztő folyóiratban, a Nature-ben megjelent cikk szerint a légkör széndioxid-tartalmának várható emelkedése 2050-re a leggyakrabban fogyasztott gabonák cink- és vastartalmának jelentős csökkenését vonhatja maga után.

Ez a megállapítás azért is riasztó, mert a fejlődő országokban ezek a gabonák jelentik a cink- és vasbevitel alapját, de a gazdaságilag fejlett nyugati országokban is általános problémát jelent a cink- és vashiány a vegetáriánusoknak és a kevés állati fehérjét fogyasztóknak.

A cink egy esszenciális ásványi anyag, melynek kiegyensúlyozott bevitelére szervezetünknek szüksége van. Meghatározó a szerepe a sejtek növekedésében, anyagcseréjében, az immunrendszer működésében, a pH szabályozásában, emellett számos enzim alkotóeleme, és olyan hormonok működéséhez is nélkülözhetetlen, mint az inzulin vagy a pajzsmirigyhormonok.

Gyermekkorban is fontos!

A cink már a kezdetektől fontos szerepet tölt be. Hiányában gyermekeknél növekedési visszamaradás,vérszegénység, a lép megnagyobbodása, étvágytalanság,fertőzésekkel szembeni fogékonyság és lassú sebgyógyulás fordul elő.

Kerüld el a náthát!

Az előbb felsoroltaknál sokkal kézzelfoghatóbb hatása is van a cinknek. Egy 2013-ban megjelent, 15 klinikai vizsgálat eredményét összesítő szemlében arra jutottak, hogy a tünetek megjelenésétől számított 24 órán belül megkezdett cinkpótlás szignifikánsan csökkentette a megfázás időtartamát és súlyosságát.

Ennek oka lehet, hogy a cink stimulálja az immunrendszer sejtjeinek fejlődését, laboratóriumi körülmények között azt is ki tudták mutatni, hogy a cink képes gátolni 9-ből 8 megfázásért felelős rhinovírus törzs szaporodását. Ezen felül a megelőzésként adott cink csökkentheti a megfázás előfordulását gyermekek körében is.

Ne légy depressziós!

Fontos eredményre jutottak a cinkellátottság és a pszichés állapot kapcsolatáról is. Átfogó vizsgálatok – összesen több mint 1600 embert vizsgálva – összefüggést találtak a vér alacsony cinktartalma és a depresszió között. Az összefüggés egyenes arányú volt, minél alacsonyabb volt a kontrollhoz képest mért cinkkoncentráció, annál súlyosabb volt a depresszió, ugyanakkor az ok-okozati kapcsolatot még nem sikerült teljesen megérteni.

Cukorbetegség és magas koleszterin esetén is segíthet!

Egy 25 kutatást, benne, több mint 1300 beteg adatait tartalmazó összesített vizsgálat arra jutott, hogy a 2-es típusú cukorbetegség glikémiás kontrolljában hatékony segítség lehet a cinkpótlás a hagyományos terápia mellett. A rendszeres cinkpótlás ugyanis csökkentette az éhomi és az étkezés utáni vércukorszintet, és a  HbA1C-t is. Ezenkívül csökkentette az összkoleszterinszintet, miközben a jó, HDL-koleszterint szintje nőtt.

Annak ellenére, hogy a súlyos cinkhiány leginkább a fejlődő országokra jellemző, a jóléti államokban is előfordul enyhe vagy közepes mértékben. Bár kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással fedezni lehetne a napi cinkszükségletet, a hiány általános voltából arra lehet következtetni, hogy ez a fajta étrend kevesekre jellemző.

Szerencsére a cink ma már könnyen pótolható a minőségi étrend-kiegészítők segítségével.

Forrás:

Increasing CO2 threatens human nutrition – Myers et al., Nature 07 May 2014 *

Zinc supplementation and growth in children – Darnton-Hill, e-Library of Evidence for Nutrition Actions (eLENA) WHO, 2013 *

A nyomelemek nyomában – Takács I., Medicina Könyvkiadó Zrt. 2001 * Zinc for the common cold – Singh M., Das RR., Cochrane Database Syst Rev. 2011 Feb 16 Oral zinc for the common cold

Zinc in Depression: A Meta-Analysis – Swardfager et al.,  Biological Psychiatry Volume 74, Issue 12 , Pages 872-878, 15 December 2013

Effects of zinc supplementation on diabetes mellitus: a systematic review and meta-analysis – Jayawardena et al., Diabetology & Metabolic Syndrome 2012, 4:1

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük