Antioxidánsok, szabad gyökök – gyakran „dobálózunk” ezekkel a szavakkal, de vajon tudjuk-e, hogy pontosan mit is takarnak ezek a kifejezések? Miközben egyre bővítjük antioxidáns termékeink palettáját, úgy gondoltuk, éppen ideje lenne tisztába tenni a fenti fogalmakat.
Mik azok a szabad gyökök? A szabad gyökök párosítatlan elektronok, melyek instabilitásuknál fogva állandóan keresik elektron párjukat. Szervezetünk többek között azért termeli őket, hogy elpusztítsák a kórokozókat. Igen ám, de ha túl sok van belőlük, akkor nemcsak a kórokozókat pusztítják el, hanem megtámadják az egészséges sejteket is, belőlük pótolva a hiányzó elektront.
Ezzel elindul a sejtfal sokat emlegetett oxidációs folyamata, aminek következtében gyakrabban betegszünk meg, lassabban gyógyulunk, emellett a szabad gyökök köztudottan az öregedés folyamatára is hatással vannak.
Mi befolyásolja a szabad gyökök képződését? A szabad gyökök képződésére egyrészt életmódunk van hatással, hiszen fokozott leterheltség, alkoholfogyasztás, dohányzás vagy egészségtelen táplálkozás esetén támogatásra szorul a szervezet, ahogyan idős korban és betegség esetén is.
Másrészről viszont sajnos számos külső tényező is elősegíti képződésüket, így a modern korral járó stressz, a környezetszennyezés, az elektromos eszközök kisugárzása is mind-mind romboló hatással van szervezetünkre.
Mit tehetünk a szabad gyökök ellen? Az antioxidánsok képesek hatástalanítani a szabad gyököket azáltal, hogy felajánlják magukat az oxidációra vagy segítik a többi antioxidáns felépülését. Természetesen szervezetünkben is jelen vannak az antioxidánsok, de ha a szervezet gyengébb vagy túlterhelt, ezek mennyisége és hatása csekélyebb, ezért külső pótlásuk kiemelt fontosságú lehet.
Milyen antioxidánsok léteznek? A vitaminok közül a legismertebbek: az A-vitamin, az E-vitamin és a C-vitamin. Az ásványi anyagok közül a szelén, a cink, a réz és a mangán. Ezen kívül léteznek növényi antioxidánsok is, így például a zöld teában is megtalálható katechin, a bogyós növényekben levő ellágsav, vagy a polifenolok családjában található resveratrol, de még az acaiban található antocianinok is ide tartoznak.
Végül az utolsó csoportba olyan egyéb antioxidánsokat sorolhatunk, mint például a CoQ10, melyet a szervezetünk is előállít, de idővel ajánlatos lehet ezt kiegészíteni.
Válassz célzottan, és kezdj el gondoskodni sejtjeid védelméről mihamarabb!