Az Aloe vera különböző fajtáit már ősidők óta használják a gyógyításban. Néhány évszázaddal korábban leveleit hashajtóként alkalmazták. A felhasználási területe mára jelentősen kiszélesedett.
Az aloe vera jelentős része víz, emellett kis mennyiségben ugyan, de nagyon értékes bioaktív hatóanyagok találhatók benne (vitaminok, ásványi anyagok, enzimek, flavonoidok, szalicilsav stb.), melyek a növény gyógyerejét alkotják, s ezátal a gyógyításban betöltött szerepük jelentős.
Az aloe-ban található értékes anyagok mennyiségét nagymértékben befolyásolják a termesztés körülményei, az éghajlat, a szüretelés időpontja. Ezért a termesztés és feldolgozás körülményei hatalmas szerepet töltenek be az aloe vera gyógynövény minőségi jellemzőinek kialakulásában. Az érési folyamat megfelelő szakaszában, amint a növény hatóanyagtartalma elérte a legoptimálisabb szintet, kíméletes eljárásokkal az értékes összetevőket kivonják belőle.
Melyek az aloe vera jótékony hatásai?
– a fogínysorvadás kezelésére hatékonyan alkalmazható. Az aloé gyulladáscsökkentő hatásával helyileg segíthet például a fogínygyulladás kezelésében, amely kezelés nélkül akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.
– a sebgyógyulásban és kisebb égési sérülések regenerálásában betöltött szerepe is jelentős
– antibakteriális hatása gátolja a pattanások kialakulásában szerepet játszó baktériumok működését.
– napi 1200-3600 mg aloé tartalmú dzsúsz elfogyasztása 90 nap után javította az ún. fényöreg bőr ráncosodását és rugalmasságát. (Fényöregedés az akár fiatalkorban is megjelenő bőröregedés, mely az UV-sugarak hatására alakul ki, ugyanakkor megfelelő fényvédelemmel csökkenthető vagy megakadályozható a létrejötte.)
– a napozás okozta leégett bőr utólagos ápolásában is nagy segítség lehet.
– gyulladáscsökkentő hatása által javasolható bélrendszeri gyulladások kezelésénél, ugyanakkor a túlzott gyomorsavképződést is csökkentheti.
Az aloé már ősidők óta házipatikánk nélkülözhetetlen kelléke, ezért érdemes beszerezni krém, vagy táplálékkiegészítő formájában is.
Forrás:
Aloё barbadensis Mill. –Morvosi aloe – Digitális herbárium és drogatlasz – dr. Papp N., dr. Farkas Á., dr. Horváth Gy., dr. Bencsik T.(szerk.) Pécsi Tudomány Egyetem, Pécs, 2013.
Aloe vera and inflammatory bowel disease –iL.M. Cowsert PhD
Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral aloe vera gel for active ulcerative colitis –oLANGMEAD et al., Aliment Pharmacol Ther 2004; 19: 739–747