Az elmúlt években az egészséges életmód egyik alappillérévé vált a napi 10 000 lépés teljesítése. Ez a cél szinte mindenhol felbukkan: a fitnesz órákban, az okostelefonok alkalmazásaiban, sőt még a közösségi médiában is. De vajon tényleg ez a szám jelenti az optimális egészség kulcsát? Érdemes-e ragaszkodnunk ehhez a célhoz, vagy esetleg más szempontokat is figyelembe kellene vennünk?
A 10 000 lépéses célkitűzés története egészen az 1960-as évekig nyúlik vissza. Egy japán vállalat, a Yamasa ekkor dobta piacra a „Manpo-kei” nevű lépésszámlálót, ami szó szerint „10 000 lépés mérőt” jelent. Érdekes módon ezt a számot nem tudományos kutatások alapján választották, hanem egyszerűen azért, mert jól hangzott és könnyen megjegyezhető volt. Az évtizedek során ez a szám fokozatosan beépült a köztudatba, és mára már szinte megkérdőjelezhetetlen egészségügyi irányelvvé vált.
Az újabb kutatások azonban árnyalják ezt a képet. Szakértők szerint a 10 000 lépés egy dicséretes cél, de nem feltétlenül alkalmazható mindenkire egyformán. Sőt, jelentős egészségügyi előnyök érhetők el már kevesebb lépésszámmal is.
Egy nemrégiben a JAMA (Journal of the American Medical Association) folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a nők, akik napi 4400 lépést tettek meg, jelentősen alacsonyabb halálozási arányt mutattak, mint azok, akik csak 2700 lépést sétáltak. Az előnyök 7500-8000 lépésnél tetőztek, ami ellentmond annak az elképzelésnek, hogy minél több, annál jobb.
Az egészség nem csak a lépések mennyiségéről szól, hanem a mozgás minőségéről és az általános életmódról is. Az erősítő edzések, a nyújtó gyakorlatok és a kardiovaszkuláris állóképességet javító tevékenységek beépítése a napi rutinba sokkal átfogóbb megközelítést biztosít az egészség szempontjából.
A legfontosabb, hogy olyan módon maradjunk aktívak, ami hosszú távon fenntartható és élvezetes számunkra. Bár a lépésszám célok motiválóak lehetnek ebben a túlnyomórészt ülő életmódot folytató korban, fontos, hogy ezeket a célokat személyre szabjuk, figyelembe véve az egyéni egészségi állapotot, életmódot és preferenciákat.
Összességében elmondhatjuk, hogy a mozgás sokrétű, ezért is kell több lehetőséget megvizsgálni. Ne féljünk újragondolni a bevett szokásokat, és találjuk meg azt a mozgásformát és intenzitást, ami számunkra a legmegfelelőbb. Az egészség nem egy számban rejlik, hanem abban, hogy kiegyensúlyozottan és rendszeresen mozogjunk, és élvezzük is azt, amit csinálunk.